Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal cz.5
Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal
część 5 – Niechorze
NIECHORZE |
---|
NIECHORZE jedna z najpiękniej położonych i jedna z najładniejszych miejscowości polskiego wybrzeża. Łatwo nie mają bo położenie na wysokim klifie życia nie ułatwia, a przykład pobliskiego Trzęsacza trochę przeraża ale w dzisiejszych czasach to już oczywiście nie zagrożenie ale atut. Nie każdy może podejść do barierki w wielu punktach widokowych i popatrzeć na morze jak z lotu ptaka.Atrakcji jest w Niechorzu naprawdę dużo. Zacznijmy od… góry. Latarnia Morska Niechorze to jeden z bardziej charakterystycznych tego typu obiektów. Czerwona cegła, zielone okiennice budynku i białe płyciny ośmiokątnej wieży robią znakomite wrażenie. Latarnia jest zabytkiem, swoje działanie rozpoczęła w 1866 roku. Być może nie widzielibyśmy jej w takiej zabytkowej formie ponieważ wycofując się Niemcy poczas II wojny podłożyli materiały wybuchowe, których szczęśliwie nie zdetonowali. Wieża ma 45 metrów wysokości i po dodaniu wysokości klifu światło jest ponad 60 metrów nad powierzchnią morza i mniej więcej tyle samo taras widokowy.
Kiedy zejdziemy z latarni i udamy się ku parkingowi warto wstąpić do pawilonu wyglądającego jak wielka piłka. To motylarnia. My niestety byliśmy jeszcze przed sezonem motylowym. Praw natury się nie zmieni, ale zapewniamy Was, że w sezonie tym motylim i jednocześnie wakacyjnym warto tu przyjść by zobaczyć najpiękniejsze motyle z całego świata, a od pracowników dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z motylami.
Kolejne magiczne miejsce w Niechorzu widać doskonale z latarni morskiej. To Park Miniatur Latarni Morskich, który zajmuje całkiem spory obszar. Znajdziecie tu miniatury wszystkich latarni polskiego wybrzeża także te, które nie przetrwały do naszych czasów. Zobaczycie dwie latarnia jakie Polacy wybudowali poza granicami Polski np. na Spitsbergenie. Jest tu też jedna latarnia w skali 1:1 (oczywiście poza tą „za płotem” prawdziwą) czyli bliza – żuraw do unoszenia kilka metrów nad ziemią kosza pełnego płonącego drewna – to pierwsze latarnie poza zwykłym ogniskiem jakie działały u nas nad Bałtykiem. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytajcie w naszych Miejscach Ciekawych i Niezwykłych.
Czas na kilka słów o samej miejscowości. Przez kilka ostatnich lat zaszły spore zmiany. Niechorze wyładniało i dużo zrobiono w infrastrukturze turystycznej by po prostu mieszkańcom i turystom żyło się lepiej. Warto pamiętać, że jest tu stacja Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej, która jeździ regularnie rozwiązując wiele problemów komunikacyjnych w sezonie. W miejscowości zachowało się trochę dawnej rybackiej architektury, ale warto również pamiętać, że Niechorze to kurort z tradycjami. Na początku XX w. było kilka hoteli i kilkadziesiąt pensjonatów. Przy ok. 500 mieszkańcach letników było ponad 3000! Upamiętniana jest też najnowsza historia jak np. Pomnik Foki Depki na placu jej imienia. Ta najsłynniejsza foka wypuszczona z helskiego fokarium wróciła na polskie plaże, a szczególnie właśnie do Niechorza (inne foki najczęściej wybierały emigrację).
Niechorze zanim stało się kurortem było cichą rybacką wioską. I właśnie o rybackich tradycjach i pracy można się wszystkiego dowiedzieć w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Muzeum dosłownie wyrosło z chęci zachowania pamięci o zawodzie rybaka tak związanego z każdą miejscowością nad Bałtykiem. Były rybak Henryk Gmyrek był głównym inicjatorem powstania muzeum, a w finalizacji pomysłu pomogła miejscowa społeczność i rybackie pamiątki zgromadzone w szkole podstawowej. Teraz Muzeum ma ładnie zaaranżowane ekspozycje, prowadzi lekcje muzealne i warsztaty. Ma też bardzo kompetentną obsługę, która prowadzi również punkt informacji turystycznej. Co można zobaczyć? Zdradzę może tylko jedną ciekawostkę… zobaczycie bałtyckiego rekina! Ale jak myślicie, że grozi nam scenariusz jak z filmu Szczęki to się nie bójcie! To koleń – ten długowieczny bałtycki krewniak rekina nie jest groźny ale wygląda dokładnie jak rekinek! Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytajcie w naszych Miejscach Ciekawych i Niezwykłych.
|
.: zobacz stronę :.
|
Nasza mapa – polecamy!
Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.
(c) Portal Małego Podróżnika