EkwipunekTesty sprzętu

AKU Slope GTX – buty trekingowe

Wstęp

Nowe wyzwania to nowe potrzeby…

Dotychczas znakomicie sprawdzały mi się buty AKU Bellamont (3 w 1: miejska dżungla, lekki treking, samochód) ale przede wszystkim są to buty niskie. Tym razem mam w planach fotografowanie w trudniejszych miejscach. Błotnisto-kamieniste szlaki, potoki, pełne rosy o świcie łąki ale również upalne dni i wędrówka w spiekocie. Potrzebuję więc butów wysokich ale…

AKU Slope GTX

Ale… Nie chcę przede wszystkim rezygnować z niskiej wagi butów. Chodzę obwieszony sprzętem więc kolejny kilogram więcej to mało komfortowa sytuacja. Może mogą być buty dobre i lekkie… Ale czy takie są? Sprawdzam moją ulubioną markę AKU. No i mam AKU Slope GTX gdzie para waży niewiele ponad kilogram. Czy warte są swojej ceny? Sprawdźmy!

Buty trekingowe AKU Slope GTX

Zawsze jakoś tak mam, że najpierw patrzę na podeszwę. W sumie od niej najwięcej zależy. Czy będę się ślizgał czy nie… Tu przeżyłem zaskoczenie bo pierwszy raz mam buty z tym typem Vibram’a. Podeszwa najeżona ostrymi wypustkami, ściętymi w różne strony i z dużymi przerwami między nimi co pozwala na szybkie i skuteczne samooczyszczanie z błota.

AKU Slope GTX – podeszwa VIBRAM Erica Everest

Dotychczas te gumowe „wyspy” były duże, szczeliny wąskie i znacie to uczucie gdy pod każdym butem macie po kilogramie błota i ślizgacie się po fliszu karpackim, że jazda figurowa to mały pikuś. Teraz ten typ urzeźbienia podeszwy już na pierwszy rzut oka budzi zaufanie.

Zanim napisałem ten test pojechałem sprawdzić buty w górach. Skały, skały pokryte żwirkiem, rumosz skalny, droga leśna, ścieżka ostro schodząca ze stoku. To był mój poligon. Jednocześnie chciałem, aby buty się przyzwyczaiły do stopy. Jest w nich wkładka Custom Fit dopasowująca się do stopy. Warto pochodzić w butach przed dłuższym wyjazdem by były już dopasowane do stóp właściciela.

Firma AKU jest jakby „niedzisiejsza” w zalewie bylejakości. Można jej wyroby nazwać śmiało rzemieślniczymi bo mimo kosmicznych materiałów wykańczane są ręcznie. Każdy but ma indywidualny numer na skórzanej plakietce i wiadomo, kto go zrobił i odpowiada ze jego jakość. Stąd jakość wyrobów AKU jest bezdyskusyjna!

Buty AKU są ręcznie wykańczane. Mistrz szewski pozostawia swoją wizytówkę.

Noga po włożeniu do buta i jego zasznurowaniu jest idealnie dopasowana do buta. O wkładce pod stopą wspomniałem to teraz cholewka. Wewnątrz mamy GORE-TEX to można powiedzieć śmiało: klasyka. Jest tylko pewne ale… Sam GORE-TEX ma właściwości oddychające czyli wypuszcza pot z wnętrza nie wpuszczając do środka wody kiedy przechodzimy przez kałuże. Jednak przez dodanie innych materiałów robi się nieciekawie bo te właściwości oddychania buta pozostają już tylko złudzeniem.

Firma AKU stwierdziła, że to da się zmienić. Zastosowali materiał AIR 8000 powodujący, że w połączeniu z GORE-TEXem buty te oddychają przynajmniej kilkanaście razy lepiej niż pozbawione tego materiału i technologii.

Buty trekingowe AKU Slope GTX – materiał AIR 8000 wspólnie z GORE-TEX sprawia, że kilka razy lepiej oddychają niż tylko z GORE-TEXem. Bardzo dobre metalowe okucia.

Zewnętrze butów to zamszowa skóra sięgająca wysoko ponad podeszwę co poprawia wodoodporność i chroni oddychający materiał przed przecieraniem. Okucia metalowe. Znakomita, mięciutka góra cholewki nie grozi obtarciem nogi powyżej kostki. Język wszyty na wysokości cholewki, czyli nie ma miejsca gdzie tworzyłaby się przestrzeń do wlania wody. Jedynie jak będzie woda głęboka powyżej cholewki to może się wlać do wnętrza.

Osobiste moje wrażenia są znakomite. Chodzi się w tych butach bardzo pewnie również dlatego, że podeszwa nie jest bardzo gruba. Mimo, że jest jak na buty trekingowe dość cienka to nie czuć kamieni czy też wstrząsów przy chodzeniu (wewnątrz jest amortyzująca pianka EVA).

Buty trekingowe AKU Slope GTX

Wszystkim potrzebującym lekkich ale wytrzymałych butów trekingowych gorąco je polecam. Sprawdzą się od Dolomitów po Beskid Niski.

Dane techniczne:

Na zewnątrz: skóra zamsz i materiał AIR 8000
Wewnątrz: GORE-TEX
Podeszwa: Vibram typu Erica Everest
Amortyzacja: pianka EVA
Wkładka dopasowująca się do stopy: Custom Fit
Waga pary: niewiele ponad kilogram (zależy od numeracji)

Film prezentujący AKU Slope GTX

Gdzie kupić sprawdź na stronie importera:

http://outdoor.ravenco.eu

Zobacz również

Test butów AKU Bellamont FG MID GTX w miejską dżunglę i na trekking w górach (test długodystansowy)

 

 


Testuje: (c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Produkty, które testujemy wybieramy sami i je normalnie używamy jako nasze podstawowe wyposażenie.


(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl – wszelkie prawa zastrzeżone

Share