Szczepimy Anię na cholerę…

CHOLERA SZCZEPIENIE

Wstęp

Ania odkrywa nowe kraje w Afryce ale ma też nowe zagrożenia, których wcześniej na swoich szlakach podróżniczki i pilotki nie miała np. możliwość zakażenia się cholerą!

Cholera… krótka historia paskudnej choroby

Zacznijmy od tego co to jest ta CHOLERA. I nie! Nie jest to potoczna nazwa teściowej! Tu żarty się kończą i zaczyna… walka o życie i zdrowie.
Nie mamy zamiaru cytować Wam tu Wikipedii ale aby była jasność: chorobę powoduje przecinkowiec cholery – to bakteria, paskudna jak to bakteria chorobotwórcza.

Jak możemy się zakazić?

Wodą. Brudną wodą, zanieczyszczoną odchodami chorych na cholerę lub jej nosicieli.

Możliwość zakażenia cholerą nas nie dotyczy! Czy na pewno?

Cholera jest niezwykle popularną i szeroko rozprzestrzenioną chorobą. Gdyby dotyczyła niewielkiej liczby ludzi i niewielu turystów to nie pracowano by intensywnie np. nad szczepionką doustną.
Cholerę mieliśmy niedawno w… Świnoujściu! Przypłynęła z egzotyczną załogą na jednym ze statków. Ale ostatnie epidemie w Polsce mieliśmy w XIX wieku. Do dziś są tzw. cmentarze choleryczne.
Ale jako turyści możemy się z nią spotkać tak jak zakaża się nawet 4 miliony ludzi na świecie z czego umiera nawet ponad 100 000! Spotkanie takiej osoby, która jest nosicielem lub zakaziła środowisko w którym się znajdowała oznacza dla nas kłopoty… mogą to być poważne kłopoty!

Epidemie cholery były również w Polsce

Jadąc do Indii nawet przez myśl Wam nie przejdzie by się na cholerę nie zaszczepić! Tak samo dotyczy to wielu miejsc w Afryce nawet tak popularnych jak Kenia i Tanzania! O Haiti nie wspomnę bo chyba każdy słyszał o epidemii ale cholera została zaimportowana na pobliską Dominikanę! Jak widzicie nie ma co kombinować po prostu warto się się zaszczepić bo geograficznie cholera nam prędzej czy później zagrozi.

Kraje w których występuje cholera.
Kraje w których występuje cholera.

Skąd mamy wiedzieć, że zakaziliśmy się cholerą?

Sprawa jest dość prosta jeżeli zachowamy w momencie wystąpienia objawów zdolność analizowania co się z nami dzieje i zaobserwujemy objawy: mamy biegunkę i wymioty bez temperatury i bólów, to co z nas leci to jakby woda po płukaniu ryżu o słodkim zapachu

Jeżeli nie zostanie podjęte od razu leczenie, dalej wystąpią objawy takie jak:

  • marska skóra (jak po przebywaniu długo w wodzie)
  • zmiana głosu

To już ostatni dzwonek, który może zmienić się w bicie w kościelne dzwony…

Jak się ratować?

Po pierwsze nie dopuścić do odwodnienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca walkę z odwodnieniem i utratą elektrolitów. Przygotowujemy roztwór:

  • sól kuchenna – 3,5 g,
  • cytrynian sodu – 2,9 g,
  • chlorek potasu – 1,5 g i
  • glukoza – 20,0 g
    rozpuszczone w 1 litrze wody. Jest to tak zwany WHO-ORS (WHO oral rehydration solution).

I oczywiście antybiotyk.

Ale czy zawsze tak być musi?

Oczywiście, że nie! Przeciwko cholerze są szczepionki.

Ania bardzo szczęśliwa nie była bo przecież będzie kolejne kłucie. No i zostaliśmy mile zaskoczeni. Odwiedzając Przychodnię Medycyny Podróży okazało się, że jest wybór. Albo tradycyjnie strzykawka i igła lub nowa w Polsce szczepionka… doustna!

Nazywa się Dukoral  i z ulotki wynika, że:

  • szczepienie to dwa smaczne drinki
  • jest skuteczna w 86%

Ciekawe skutki uboczne

Skutki uboczne to najczęściej utrapienie brania wszelakich leków – wszystko (prawie) może się zdarzyć. Ten dostał wysypki, ta gorączki, a Dukoral powoduje, że … NIE MA BIEGUNKI PODRÓŻNYCH! I właśnie m.in. dlatego o tym piszemy!

Biegunka podróżnych, a co to???

Paskudna przypadłość dotykająca całkiem sporego procenta podróżujących. Nie możecie się oddalić od toalety dalej niż 4 metry. Nie ma mowy o jeździe autobusem, locie samolotem. Są za długie odcinki od wystąpienia potrzeby do osiągnięcia jakiegokolwiek miejsca na wypróżnienie! Dwa, trzy dni przywiązani do deski sedesowej… Koszmar! Aby była jasność… żaden Loperamid itp. nie pomagają… Macie skłonność do biegunek podczas wyjazdów. Jesteście w all-inclusive w Egipcie i łapie Was „zemsta faraona” pomimo, że mu nic nie zrobiliście… Niby cholera nie jest tu największym zagrożeniem więc co robić???

Zaszczepić się przeciwko cholerze Dukoralem i mieć skutek uboczny czyli ochronę przed biegunką podróżnych!

Kiedyś puryści się burzyli. No bo szczepienie jest przeciw cholerze więc… Jednak ktoś poszedł po rozum do głowy i jednak stwierdzono, że nawet jeżeli nie będziecie mieli do czynienia z cholerą ale narażeni jesteście na biegunkę podróżnych (choroba brudnych rąk robiących smakołyki w all-inclusive) to się po prostu zaszczepcie.

No ale to minie lub mnie nie dotyczy!

Po pierwsze dotyczy co piątą osobę w strefie ryzyka! Co piątą! Na 50 mln turystów przyznało się do biegunki 11 mln!

Po drugie to nie mija zawsze bez śladu po 3-5 dniach. U wielu osób powstaje „zespół jelita nadwrażliwego” i tu już mamy dramat na miesiące, a niekiedy i lata!

Gotowe rozwiązanie

Cholera i biegunka podróżnych to taki system „ręka, rękę nie myje” więc jedno rozwiązanie też nie wystarczy. Kiedy popatrzycie na mapę występowania cholery (ostatnio w Świnoujściu ale może być jeszcze ten przypadek nie narysowany) to okaże się, że to większość krajów, do których chce się jechać więc:

– szczepimy się

Ale… sama szczepionka też wymaga pomocy. Dlaczego nasza flora bakteryjna ma być słabsza od tej…. cholernej??? Nie musi być! Po prostu stosujmy PROBIOTYK! Nasze dobre bakterie niech mają wspomaganie, nasza śluzówka niech się uszczelnia! Jak to osiągnąć? Banalnie prosto!

– zażywamy środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego np. INTESTA

Ale co to ta Inte… Dostarcza to co może być zaburzone u wielu osób tłumaczących się „wrażliwym żołądkiem” lub np. tych którzy przed wyjazdem brali antybiotyki i ich przewód pokarmowy jest teraz podatny na każdy atak. Po prostu  „uszczelnia” nasz przewód pokarmowy. Ważne dla każdego nawet dla tych, którzy nigdy biegunki podróżnych nie doświadczyli.

INTESTA - Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Reasumując

KAŻDY powinien brać INTESTE będąc w strefie ryzyka. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże. Jeżeli niewielka ilość chorobotwórczych zarazków może wywołać chorobę to biorąc Inteste  zabezpieczamy przewód pokarmowy w ten sposób, że ilość zarazków chorobotwórczych musi być znacznie większa by nam zaszkodzić.

Kto może się zaszczepić?

Rodzinnie wszyscy od 6 roku życia. Potrzebne są dwie dawki doustne podane w odstępie czasu. Jakim? Takim jakim Wam powie lekarz specjalista medycyny podróży.

Gdzie szukać fachowej porady?

Jak widzicie sami zadaliśmy to pytanie aby Wam na nie odpowiedzieć – my TYLKO doradzamy i informujemy o tym co nowe. W odróżnieniu od wielu „specjalistów z internetu” uważamy, że trzeba
powierzyć się w ręce prawdziwych SPECJALISTÓW od medycyny podróży, polecamy kontakt z Certyfikowanymi Ośrodkami Medycyny Podróży.

Kolejne szczepienie wpisane do "żółtej książeczki"...
Kolejne szczepienie wpisane do „żółtej książeczki”…

Czy mój lekarz pierwszego kontaktu/pediatra to dobry doradca?

Coraz większa ilość lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów interesuje się kwestiami medycyny podróży ponieważ coraz więcej Polaków rusza w świat i przychodzi do nich z pytaniami ale…
Jeżeli nie czujesz się usatysfakcjonowany – skontaktuj się ze specjalistą medycyny podróży!!! Jeżeli boli Cię noga to nie idziesz do okulisty!

I to było na tyle… Szczepmy się i nie chorujmy! Zdrówka w podróży!

Uwaga!

Żadnego szczepienia nie warto odkładać na ostatnią chwilę! Ostre przeziębienie, konieczność brania antybiotyku może uniemożliwić szczepienie w odpowiednim terminie! Szczególnie dotyczy to dzieci, które jeżeli będą przeziębione to nie zostaną zaszczepione.

Wydaje się …..że szczepienie jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Uwaga! Niniejszy wpis jest informacją, a nie reklamą. Wszelkie zalecenia konkretnych środków mogą pochodzić WYŁĄCZNIE od lekarza specjalisty!

Opracowanie: Krzysztof Kobus – portal Małego Podróżnika

My szczepimy się i konsultujemy ze specjalistami medycyny podróży w:

Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji
Punkt Szczepień dla Podróżnych

02-776 Warszawa (Ursynów)
ul. Nugat 3

tel. stacj. /22/ 100 44 48            tel. kom. 667 590 282

Przeczytaj również:


(c) portal Małego Podróżnika

Share