EkwipunekPORADYTesty sprzętu

TEST – OPTIMUS BURNY – zapalniczka (zapalarka) turystyczna

Wstęp

Lubię rzeczy składające się na system. Pasujące do siebie jak klocki Lego, a Optimus BURNY jest właśnie takim miłym klockiem w układance . Nawet najlepszy produkt jeżeli jest jak samotna wyspa czekająca na Robinsona to traci na swojej użyteczności przynajmniej z 25%. To, że wybraliśmy produkty firmy Optimus to m.in. dlatego, że nie są to tylko pojedyńcze świetne wyroby, ale wzajemnie się uzupełniają tworząc system. Co to daje turyście? Mniej dźwigania i mniej problemów na szlaku.

Akcesoria do kuchenki – Optimus BURNY

OPTIMUS „BURNY” to zapalniczka, którą dodatkowo nazywam zapalarką by podkreślić, że to coś więcej. Jak zapewne pamiętacie z poprzednich testów jako nasza kuchenka służy Optimus VEGA.


Po nam więc zapalniczka Optimusa będąca stosunkowo drogim produktem, a nie zwykła zapalniczka za kilka złoty? Jakość i uniwersalność oraz bardzo ciekawa możliwość napełniania to powody.

Kilka danych technicznych:

  • wymiary: 75 x 45mm
  • waga: 60 gramów
  • zapalanie: piezo
  • wielokrotnego napełniania
  • wiatroodporna

Co może najbardziej wkurzać i frustrować na szlaku?

Noszenie czegoś co stało się bezużyteczne np. zapalniczki bez gazu. Przy BURNY’m tego się nie doświadczy ponieważ Optimus wpadł na genialny pomysł i wyprodukował „refill adapter” czyli zawór, który pozwala na napełnianie zapalniczki bezpośrednio z butli! Genialne w swojej prostocie!

Skuteczność zapalniczki

Trzeba przyznać, że działa znakomicie. Po pierwsze zapala za każdym razem (uwaga po pierwszym napełnieniu trzeba potrząsać BURNY’m by płynny gaz wypełnił całą zapalniczkę i ustawić wielkość płomienia), po drugie płomień jest długi i jest poziomy, po trzecie ma bardzo wysoką temperaturę. Zapalniczka bardziej przypomina w działaniu mini palnik wysokotemperaturowy niż zwykłą zapalniczkę i to właśnie do takich palników jej bliżej. Płomień ma wysokie ciśnienie i tak wysoką temperaturę, że podpalenie wiązki chrustu to raptem ze trzy sekundy. Znakomicie sprawdzi się przy zapalaniu ogniska w trudnych warunkach przy wilgotnym drewnie.

Podsumowanie

Optimus BURNY jest znakomitym produktem. Po pierwszym użyciu człowiek się zastanawia dlaczego nie miałem jej wcześniej?! Burny z przejściówką do napełnianie z butli gazowej jest elementem całego systemu kuchenek Optimusa i dzięki temu nie można nazwać go gadżetem tylko pełnoprawnym elementem wyposażenia. Świetne działanie, możliwość napełniania oraz bardzo wysoka użyteczność przy rozpalaniu ognia w trudnych warunkach to wielkie zalety Optimus BURNY. POLECAMY!

 

Zapraszam również na krótki film z testowania BURN’iego…
To, że las nie spalił się…

 

Optimus BURNY.
(art. nr 8018911)
Optimus refill adapter. (art. nr 8019206)

Informacje u producenta:

OPTIMUS BURNY
OPTIMUS refill adapter
Strona polskiego importera firmy Raven:

ravenoutdoor.com

Ceneria.pl - logo
Ceneria.pl – outdoorowa porównywarka cen – tu dowiesz się gdzie ww produkty kupić najtaniej!

Testował (c): Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


(c) Mały Podróżnik – www.malypodroznik.pl – wszelkie prawa zastrzeżone


 

 

Share