Szczepienia dla podróżujących
SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH
Dokładna lista szczepień zależy od kraju, do którego się podróżuje – zawsze warto zaszczepić siebie i dziecko na błonicę, tężec, żółtaczkę oraz dur brzuszny. W podróż należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka, w której znajdują się informacje o otrzymanych szczepionkach oraz tzw. żółtą książeczkę czyli międzynarodowe świadectwo szczepień. Wydawane jest ono w punktach szczepień uprawnionych do szczepienia przeciwko żółtej febrze (wykaz niżej).
Na co się zaszczepić?
Najlepiej skontaktować się z lekarzem specjalistą Medycyny Podróży kilka miesięcy przed wyjazdem – być może koniecznych będzie kilka szczepień, w co najmniej miesięcznym odstępie czasu. Aby to ustalić warto zgłosić się do najbliższej certyfikowanej Poradni Medycyny Podróży (spis na: www.ccmp.pl). Tam uzyskasz wszystkie aktualne informacje na temat sytuacji zdrowotnej w rejonie do którego się wybierasz!
Zbierając informacje od wielu podróżujących na temat „porad” udzielanych przez lekarzy NIE będących specjalistami medycyny podróży ZDECYDOWANIE POLECAMY kontakt z właściwym specjalistą w Poradni Medycyny Podróży!
Dziecko (i dorosły) przed szczepieniem musi być zdrowe, jeśli wcześniej chorowało powinny upłynąć co najmniej dwa tygodnie od ustąpienia objawów choroby, nim będziemy mogli malca szczepić. Warto także znieczulić dziecko przed szczepieniem. Nam bardzo sprawdza się maść Emla (na receptę, tubka starcza na dwa razy, nakłada się ją na skórę godzinę przed wkłuciem) – ewidentnie widać że szczepienie po tym znieczuleniu mniej boli. Szczęśliwie coraz więcej szczepionek powstaje w formie płynnej do picia lub w kapsułkach do łykania.
Żółta gorączka
Warto mieć to szczepienie ponieważ jeżeli odwiedzimy jeden z krajów gdzie występuje ta choroba to BEZ SZCZEPIENIA nie wpuszczą nas praktycznie nigdzie! Przykład: Lecimy do Namibii gdzie lecąc z Europy bezpośrednio nie potrzebujemy żadnych dodatkowych szczepień. Jeżeli jednak wybierzemy ostatnio bardzo popularny lot przez Addis w Etiopii gdzie występuje żółta gorączka i z jakiś przyczyn będziemy dłużej w terminalu to BEZ SZCZEPIENIA NIE ZOSTANIEMY WPUSZCZENI DO NAMIBII!
Dla świętego spokoju należy przyjąć, że:
- robimy szczepienie na żółtą gorączkę
- wozimy razem z paszportem „żółtą książeczkę
- mamy kopię żółtej książeczki + skan np. w telefonie
UWAGA! WAŻNE!
Do pewnego czasu szczepienie było ważne na 10 lat. Wiele osób, które dawniej się szczepiło może mieć w żółtek książeczce wpis, że VALID (ważne) jest 10 yr (10 lat). Jest to już nie aktualne! Badania stwierdziły, że ta szczepionka chroni do końca życia! Ci którzy szczepią się np. w roku 2021 maja wpis ważności „for life” – do końca życia! Ale…. Są kraje, gdzie stare wpisy są wykorzystywane do przyjmowania/wymuszania łapówek! Pokazują palcem, że ważność szczepionki skończyła się w 2017 roku i jak nie dacie 100 USD to Was nie wpuszczą!
Co zrobić? Przed wyjazdem pójsć do jednego z centrów medycyny podróży i poprosić o aktualizację! Lekarz da Wam pieczątkę/wpis „for life” i sprawa z głowy!
Biegunka podróżnych
Miłe to doświadczenie nie jest. Zmusza do 3-4 dniowych przerw w podróży. Jest jednak na nią sposób. Otóż wystarczy zaszczepić się na cholerę (doustna szczepionka Dukoral – 2 dawki) aby ograniczyć możliwość wystąpienia biegunki podróżnych o 70%! To taki odkryty efekt uboczny tej szczepionki.
UWAGA!
Nie wszystkie szczepienia są dostępne dla małych dzieci. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą Medycyny Podróży!
Szczepienia dla dzieci i dorosłych w POLSCE (za www.szczepimy.com)
Szczepienia dla dzieci i dorosłych WYJEŻDŻAJĄCYCH ZAGRANICĘ (za www.szczepimy.com)
Uwaga! Od końca lipca 2019 będzie nowa, DOUSTNA szczepionka przeciwko durowi brzusznemu (Vivotif)!
Przeczytaj więcej w tym artykule.
Skrócona lista zalecanych szczepień:
Meksyk i Ameryka Środkowa
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
Ameryka Południowa w strefie klimatu tropikalnego
- żółta gorączka
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
Karaiby
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
w Afryka Północna
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
- polio
Afryka Środkowa i Zachodnia
- żółta gorączka
- WZW A i B
- błonica i tężec
- polio
- dur brzuszny
- zapalenie opon mózgowych
kraje Bliskiego Wschodu
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
- polio
- zapalenie opon mózgowych
Półwysep Indyjski i przyległe wyspy
- WZW A i B
- błonica i tężec
- dur brzuszny
- polio
- zapalenie opon mózgowych
Australia i wyspy południowego Pacyfiku
- błonica i tężec
- polio
Korzystamy i rekomendujemy w Warszawie:
Poradnia Medycyny Podróży i Punkt Szczepień Ochronnych 02-776 Warszawa, ul. Nugat 3 (Ursynów) |
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 16_20 Poczekalnia czynna od: 15:30 dodatkowo w poniedziałek: 10-14 Infolinia: 667 590 282 mail: szczepienia@fipz.edu.pl |
(c) Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.pl
…::: powrót do menu PORADY :::.