POLSKAWędrówki po PL

BORY TUCHOLSKIE – część 2 – Tuchola

BORY TUCHOLSKIE czyli tata na zwiadach…
część 2 – TUCHOLA
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

TUCHOLA

Tuchola to jedyne miasto powiatu tucholskiego. Liczy ok. 13 000 mieszkańców. Z pozoru senne, ale ma bogatą ofertę imprez, z tego sporo wartych turystycznego zainteresowania. To stolica Borów Tucholskich z ich muzeum i siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To co pewnego o historii najstarszej miasta powiedzieć można to fakt, że prawa miejskie miało nadane w XIII wieku. Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z XIV wieku. Gdyby nie pożary byłoby pięknym gotyckim miasteczkiem. Do dziś przetrwał zabytkowy układ starówki, z wąskimi uliczkami. Po szczegóły historyczne zapraszam do Wikipedii lub opracowań.

Warto tylko przytoczyć anegdotę, że  legendarne „nagie miecze”, które Wielki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen podarował pod Grunwaldem Królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle pochodziły z Tucholi. Tutejszy komtur Heinrich von Schwelborn zawsze woził dwa miecze na znak swego rzekomego męstwa. Pod Grunwaldem jednak uciekł z pola walki. Zabytki to głównie budowle z XIX wieku. Najlepszym miejscem na zakup ciekawych pamiątek jest Galeria BT gdzie są i malowane ptaszki z drewna miejscowych twórców ludowych i piękny haft borowiacki. W Muzeum Borów Tucholskich powinien być wybór map i wydawnictw o regionie.

tuchola1

Tuchola – rynek.

tuchola222

tuchola444

Tuchola

tuchola6

Siedziba władz miasta

tuchola7

Tuchola nocą

tuchola888

We wrześniu 2014 roku odbyło się pierwsze nocne zwiedzanie Tucholi. Najlepiej będzie jak  zacytuję opis ze strony WWW Powiatu Tucholskiego: “Borowiackie Towarzystwo Kultury z Marią Ollick na czele przeniosło odwiedzających oraz mieszkańców Tucholi w dawne czasy, organizując pierwsze nocne zwiedzanie stolicy Borów Tucholskich.

tuchola999

Około 150 osób miało okazję spotkać związane z tym miastem postaci historyczne (odgrywane m.in. przez członków Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”), wysłuchać w gościnnych progach Kościoła św. Jakuba Apostoła koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Capella Pro Musica Antiqua” (prowadzonego przez Marzenę i Romana Tyrańskich), spotkać na tucholskim rynku kramarkę sprzedającą pamiątki z Borów Tucholskich (które na co dzień kupić można w Muzeum Borów Tucholskich), czy być figlarnie zaczepionym przez leśne duszki, rozweselające zebrany tłum.”

tuchola93

Jeszcze pamiątkowe zdjęcie na rynku i kończymy pełen wrażeń dzień w Tucholi.


…:: Część 1 (Grzyby i Bory) ::… …:: Część 3 (TUCHOLA – Muz. Borów Tucholskich) ::…

(c) Portal Małego Podróżnika

Share