Wyprawy

SŁOWACJA – „U sąsiadów” – STRONA GŁÓWNA

WSTĘP

„U sąsiadów” to pierwszy opis naszych wizyt w krajach ościennych czyli mówiąc po ludzku: u sąsiadów. Często nie są to całe „wyprawy” ale jedno-, dwa- lub trzydniowe wyjazdy.
Odwiedzamy jednak tak piękne i ciekawe miejsca, że warto je zebrać razem i stąd ta ralacja ma właśnie nową formułę – zbiór wielu wizyt w jednej relacji. Mniej tu informacji o tym, co robiliśmy, a więcej opisu danego miejsca.

Pierwszy raz na Słowację trafiłem na studiach podczas zdobywania uprawnień turystycznych. Zachwyciły mnie góry. Bardzo zróżnicowane od takich naszych Beskidów po jedyny w swoim rodzaju Słowacki Raj, gdzie szlaki prowadzą wąskimi i głębokimi dolinami, a wodospady pokonuje się po drabinach.

Ale Słowacja to również urocze zabytkowe miasta, których zachowania można zazdrościć. Wielbiciele Beskidu Niskiego mogą po słowackiej stronie granicy zobaczyć jak powinny wyglądać łemkowskie cerkiewki. Kiedy u nas „konserwacja” polegała na kryciu bań cerkwi blachą to tam cieszą oczy gonty misternie układane na skomplikowanych kształtach dachów.

W pierwszej relacji ze Słowacji połączymy to co najlepsze z architektury czyli obiekty z listy UNESCO i Słowacki Raj. Wyjazdy podzielimy na dwie części. W pierwszej zapraszamy do Bardejowa i Bardejowskich Kupeli, a w drugiej do Lewoczy i Słowackiego Raju.

 

SŁOWACJA
Słowacja ma z Polską 597 km granicy. Dzięki swojemu kształtowi przejechanie Słowacji w poprzek od naszej granicy jest bardzo szybkie. To prawdziwy górski kraj, którego 61% pokrywają góry. Niesamowity jest Słowacki Kras z jaskiniami, które pomimo, że są niedaleko siebie są zupełnie różne. Domica to ogromne pustki z pięknymi naciekami, Gombasecka słynna z najdłuższych na świecie „makaronów” zwieszających się ze stropu, Ochtińska Aragonitowa – ciemno-sina z niezwykłymi białymi kwiatami aragonitu, Dobsińska Lodowa – wypełniona nigdy nie topniejącym lodem,…

Słowacja ma wspaniale utrzymane szlaki turystyczne, bardzo dobrą informację turystyczną. Kiedyś Polacy jeżdzili masowo przynajmniej w rejon Tatr i w Niżne Tatry. Kiedy Słowacja znalazła się w strefie euro turystyka się załamała. Przelicznik złotówka – korona był bardzo przyjazny ale kiedy złotówka była słaba do euro, Słowacja stała się strasznie droga i turyści z Polski przestali przyjeżdżać.

Teraz sytuacja się unormowała i powoli wzrasta ilość turystów z Polski. Ważne jest też to, że jakość usług oferowanych na Słowacji jest bardzo dobrej jakości i jeszcze stale rośnie. Tanie jedzenie, niezbyt drogie noclegi w stylowych obiektach to przekonuje do spędzania czasu właśnie tam. Oczywiście atutem jest wspaniała przyroda i zagospodarowanie szlaków.

Jak się tam dostać?

Prościej nie można! Jesteśmy w strefie Schengen więc granice możecie przekraczać gdzie chcecie! Idąc np. szlakiem turystycznym granicznym możecie zejść do pobliskiej wioski by zobaczyć zabytkową cerkiewkę, kupić coś w sklepie…

Pamiętajcie jednak o tym aby:

  • mieć przy sobie dokumenty
  • jeżeli jesteście z dziećmi musicie mieć również ich dokumenty (paszporty)!
  • warto mieć trochę euro jeżeli chcecie coś kupić w sklepiku w nadgranicznej wiosce lub pójść na piwo do hostinca (w wielu miejscach można płacić złotówkami, ale nie wszędzie)

MIEJSCA

BARDEJÓW
Zwiedzamy niezwykłej urody miasto. Jest tu wszystko czego po zabytkowym mieście byś oczekiwał. Mury obronne, kolorowe kamienice, piękne kościoły i bogate muzea…

 

ZOBACZ WIĘCEJ…

BARDEJOWSKIE KUPELE
Kurort ze skansenem.

ZOBACZ WIĘCEJ…

SŁOWACKI RAJ i okolice
Czy Sucha Bela jest sucha? I odpowiedzi na inne nietypowe pytania… 

 

ZOBACZ WIĘCEJ…

LEWOCZA i okolice
W porównaniu z Bardejowem to małe, ale również niezwykle piękne miasto, a dodatkowo niezwykłości w okolicy: Spiski Hrad i Spiska Kapituła!

ZOBACZ WIĘCEJ…

KOSZYCE
Słowacja Koszyce 200 px menu Drugie co do wielkości miasto Słowacji. Pełne wspaniałych zabytków z uroczą starówką.

ZOBACZ WIĘCEJ…


(c) Portal Małego Podróżnika

Share