Wyprawa na JELENIĄ WYSPĘ – TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
Wyprawa na JELENIĄ WYSPĘ
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”
Leśna ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Jelenia Wyspa”
Po spływie kajakowym czas się rozruszać. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna to brzmi… nudnie, dość nudnie jeżeli poznało się kilkadziesiąt nie zawsze interesujących takich szlaków, ale… Ta jest wyjątkowa. Od razu dobrze się zaczyna mostkiem prowadzącym nad rzeczką Strążka tu płynącą prosto w niewielkiej dolince.
Ścieżka jest niezwykle urozmaicona. Pierwszy przystanek, który nas na dłużej zatrzymał to torfowisko. Jest tu pomost pozwalający na podziwianie bagiennej roślinności.
Ścieżka zaczyna się wznosić na „pierwszą premię górską” Bagno zostaje z tyłu w dole. Pagórkowy teren i piękne drzewa to charakterystyka miejsca. Mijamy ptasi azyl pełen głosów ptaków czyli faktycznie to dobre miejsce do obserwacji ptaków.
Teren się obniża. Z lewej skarpa z pięknymi drzewami, a z prawej powoli otwiera się widok na kolejne torfowisko. Tym razem to szeroka, bagienna dolina rzeczki Strążki. Widzimy parę żurawi. W lewo kamienne schody na wysoką skarpę, prosto szlakowskaz wskazuje nam dojście do wieży widokowej. Wieża wydaje się za niska i zbyt schowana w drzewach ale okazuje się, że jest z niej bardzo dobry widok na meandrującą tu rzekę i dolinę porośniętą bagienną roślinnością.
Para żurawi spokojnie żeruje nie widząc nas. Dookoła lata wiele ptaków ale dziś nie mamy czasu na ptasie obserwacje. Wracamy pod schody prowadzące na skarpę. Cały czas w górę. Wreszcie osiągamy szczyt wzgórza. Las świetlisty pełen pięknych drzew. To las naturalny. Jeden z przystanków pokazuje jak chroni się las przed owadzimi szkodnikami.
Tym razem szlak schodzi ostro w dół i doprowadza do mostku. To znów nasza rzeczka. Podziwiamy bogatą roślinność wodną i szlak skręca w lewo wzdłuż rzeki. Nie zwalniamy kroku ponieważ jesteśmy w ulubionym przez mrówki terenie pełnym mrowisk i mrówczych szlaków.
Kiedy mrówki dają za wygraną nad nami pomnikowe drzewa i tablica „Drzewa doborowe”. Faktycznie są piękne, a nazwę „doborowe” można zamienić na „nasienne”. To drzewa, które są bliskie ideałowi lub równe jemu w danym gatunku. Zbiera się ich nasiona by powstały najlepsze sadzonki.
Zwęża się dolina, po drugiej stronie widzimy naszą ścieżkę. Po chwili zamykamy pętlę. Z lewej mostek, a przed nami ostatnie 100 metrów dojścia do parkingu. Jak było? Super! To nie jest ścieżka jak setki innych. Jest bardzo urozmaicona i nie ma żadnych nudnych fragmentów. Jej długość to 3,5 km, idealna na spacer by się nie zmęczyć lub nie pozostawić uczucia niedosytu.
Ścieżka jest w kształcie pętli zaczynającej i kończącej się na parkingu przy drodze Tuchola – Gołąbek – Wielkie Gacno tuż za skrętem w lewo na pole namiotowe za mostem po prawej stronie drogi. Długość 3,5 km.
Plan ściezki: Źródło: Wikipedia |
c) Portal Małego Podróżnika