Złote Ferie w Złotym Stoku cz.1
ZŁOTE FERIE w ZŁOTYM STOKU
WSTĘP
Ferie zimowe 2016 jakoś miały u nas pod przysłowiową górkę. Zmieniały się pomysły, a jak już okazało się, że zimy nie ma to trzeba było usiąść i zastanowić się od początku – gdzie? No i wtedy przypomniałem sobie za co chwalę zawsze Kotlinę Kłodzką…. nie jest ważne jaka jest pogoda – tu nie można się nudzić ponieważ zawsze można… zejść pod ziemię!
Kłodzko – dwie podziemne trasy turystyczne, Nowa Ruda – kopalnia węgla, Jaskinia Niedźwiedzia, no i… oczywiście kopalnia złota w Złotym Stoku. Te obiekty są blisko siebie i są gwarancją, że w razie załamania pogody jest co robić. Jak dodamy do tego kilka niezwykle ciekawych miejsc jak Kamieniec Ząbkowicki, Paczków, Bardo, Kudowa i Góry Stołowe no to aktywnie można spędzać czas od świtu do nocy i mowy nie ma o minucie nudzenia się. Oczywiście powinienem jeszcze dodać Lądek Zdrój i Masyw Śnieżnika gdzie w Czarnej Górze jest centrum narciarskie.
Po wyjrzeniu przez okno decyzja była bardzo prosta… Złoty Stok! Tym bardziej, że czujemy się ambasadorami tego niezwykłego miejsca, a minęło sporo czasu kiedy byliśmy tu na dłużej… Kopalnia na kilka dni będzie naszą bazą. Mieszkamy tak, że lepiej nie można, kilkadziesiąt metrów od wejścia pod ziemię. Co prawda kusi też Złoty Jar, piękny pensjonat powyżej kopalni jeszcze za kamieniołomem ale nas ciągną tajemnicze chodniki w kopalni.
KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU
Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest niezwykłą atrakcją turystyczną. W roku 2015 otrzymała najwyższe wyróżnienie – Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej – najlepszy produkt turystyczny 2015 roku! A naprawdę jest za co nagradzać! Kopalnia cały czas się zmienia, dochodzą nowe atrakcje, stare są zmieniane, tak by stały się ciekawsze. Nie będziemy Wam zdradzać tajemnic jakie odkryją przed Wami przewodnicy podczas zwiedzania ale warto pamiętać, że:
- kopanie kruszców w okolicach Złotego Stoku trwa od XIII wieku
- zostało wydrążonych 300 km (trzysta!) chodników na 21 poziomach
- świetność górnictwa przypada tu na XVI wiek
- wojny i zarazy kopalnia przetrwała ale nie przetrwała socjalistycznego zarządzania. W roku 1962 zaprzestano prac i kopalnię zalała woda.
- wydobyto przez 700 lat 16 ton czystego złota
- trasa turystyczna ruszyła w 1996 roku po 5 latach prac przygotowawczych
- w 2009 roku uruchomiono podziemną kolejkę zwaną pomarańczowym tramwajem
Również na sezon 2016 są przygotowywane nowe atrakcje, a będą na 100% bo lekka zima pozwala na wykonywanie prac budowlanych. Na wjeździe w ul. Złotą powstał Średniowieczny Park Techniki, który będzie funkcjonował pod nową nazwą Osada Górnicza.
Oczywiście nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie ludzie zaangażowani w kopalnię z Elą Szumską na czele. To jej niespożyta energia i upór w dążeniu do celu, (mimo przeciwności, których historia jej nie żałowała) doprowadziła do rozkwitu tego miejsca.
Nie będziemy Wam przepisywać informacji ze strony WWW kopalni, pokażemy wam na zdjęciach nasze ulubione miejsca w kopalni i zaprosimy do pensjonatu Złotu Jar. Zwiedzimy miasto Złoty Stok, a później zaprosimy Was do wycieczek w okolicę… Pamiętajcie, że aby zrobić zdjęcia nie byliśmy w grupie z innymi turystami, ale wszystko co Wam pokażemy możecie zobaczyć NA WŁASNE OCZY!
WĘDROWANIE POD ZIEMIĄ
Pokażemy Wam kilka ciekawych miejsc na jakie warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania kopalni…
Muzeum Przestróg i Apeli to setki tabliczek powieszonych w rozwidleniu. Czego tu nie ma… czego to się pracodawcy spodziewali po pracownikach… Towar MACANY należy do macanta, Rolniku myj jaja przed skupem, Prosimy nie sikać do zlewu,… i jeszcze… Walim na żądanie (najczęściej ginąca tabliczka PKSowa w Polsce…)
Eksploratorzy złotostockich podziemi wyglądają tak! Kupiliśmy firmowe koszulki!
Teraz wróćmy początek ul. Złotej. Kiedy skręcacie do kopalni widać po prawej stronie ciekawe drewniane konstrukcje. To Średniowieczny Park Techniki, który od nowego sezonu ma się nazywać Osada Górnicza. Mamy tu zbudowane w skali 1:1 i działające (napędzane przez turystów!) maszyny wykorzystywane m.in. w dawnym górnictwie. Ogromne koło deptakowe, kierat, dźwig, młyn kruszący rudę,.. Mamy też unikat… czołg wg. projektu Leonarda da Vinci! Okazało się, że geniusz Leonarda nie zawiódł. Czołg jeździ!!! Pełen opis Osady Górniczej w Złotym Stoku znajdziecie w miejscach ciekawych i niezwykłych na naszym portalu. Tu wstawiamy tylko okienko z fotokastem jaki powstał w trakcie zwiedzania:
Jest to ważne miejsce nie tylko dlatego, że się świetnie tam można bawiąc uczyć, ale jeżeli na najbliższe wejście do kopalni musicie poczekać to jest to idealny moment na odwiedzenie Osady! Uwaga! Kupując bilet od razu na dwie atrakcje dostajecie zniżkę!
PENSJONAT ZŁOTY JAR
Jeżeli szukacie niebanalnego noclegu w okolicy to… polecamy pensjonat Złoty Jar! Ostatnia ludzka siedziba na szlaku prowadzącym doliną Złotego Jaru ku Wielkiemu Jawornikowi. To takie miejsce gdzie ma się święty spokój, jest się otoczonym lasem i górami no i mieszka się w stylowym, zabytkowym budynku o niezwykłej architekturze.
W kolejnej części naszej opowieści odwiedzimy miasto Złoty Stok wyróżniające się architekturą spośród wielu miast Dolnego Śląska. Naszym celem będzie również pobliski zamek… NIE! NIE ZAMEK! ale PAŁAC w stylu romantycznym. Największy w Polsce i Europie, o niezwykłej historii gdzie poza faktami historycznymi jest miłość i zdrada. Przez wielu nazywany zamkiem z racji kształtu.
W części 2 relacji:
* wycieczka w góry na Trójmorski Wierch i śladami Marianny Orańskiej po Kamieńcu Ząbkowickim
Strony WWW opisywanych obiektów:
Kopalnia Złota w Złotym Stoku | Osada Górnicza – Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku |
Pensjonat Złoty Jar |
Menu wyjazdu:
1. Kopalnia Złota, Osada Górnicza oraz pensjonat Złoty Jar w Złotym Stoku
2. Wycieczka w góry na Trójmorski Wierch i śladami Marianny Orańskiej po Kamieńcu Ząbkowickim
3. Złoty Stok – miasto, Kopalnia Złota – Izba górnictwa i historii Złotego Stoku oraz Diamentowe Pole
4. Bystrzyca Kłodzka i niezwykłe kościoły
5. Nowa Ruda (turystyczna kopalnia węgla), Pan na Ruinach (chociaż już nie całkiem ruinach)
6. Ruchem konika szachowego po okolicy
W klawiaturę literki wstukuje: Krzysztof Kobus
Ania poprawia byki, a Michał i Staś nieustająco inspirują…
(c) Portal Małego Podróżnika