Miejsca PLPOLSKA

PRZEMYŚL (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

PRZEMYŚL

Kiedy Beskid Niski się wyasfaltował to Pogórze Przemyskie stało się mekką tych co z plecakiem lubili przemierzać prawie bezludne tereny ale też z ciekawymi zabytkami na szlaku. Przemyśl był miejscem rozpoczynania i kończenia wędrówek. Teraz z gminami fortecznymi jest atrakcją samą w sobie. Miastem tętniącym życiem, na styku kultur, pięknym i fascynującym.

logo_EDEN_200px EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Konkurs jest adresowany do ośrodków turystycznych, które spełniają kryteria nakreślone przez Komisję Europejską, dzięki którym możliwe jest realizowanie takich celów jak: zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki, usuwanie barier hamujących ten rozwój, zmniejszenie koncentracji czasowej i przestrzennej turystyki, zacieśnienia współpracy między zwycięskimi destynacjami. Dodatkowo konkurs pomaga wyłonić miejsca mające unikatowe atrakcje turystyczne. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Przemyśl został laureatem konkursu EDEN na najlepsze destynacje turystyczne w Europie bo zasłużył sobie na to po wielokroć. Piękne położenie, starówka z przyjazną turystom atmosferą, kilkanaście minut od centrum do początków szlaków w góry i wspaniałe okolice z fortami, sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej i zamkiem w Krasiczynie, że o innych nie wspomnę.

PRZEMYSL_1
PRZEMYŚL – rynek

Przemyśl odwiedzaliśmy kilka razy, w tym raz byliśmy z chłopcami i spędziliśmy w Przemyślu i okolicy prawie tydzień. Każdy dzień był atrakcyjny od rana do wieczora. Polecamy Wam przy planowaniu wyjazdu przeczytanie naszej relacji, tu zaś postaramy się zainspirować Was do odwiedzenia tego niezwykłego miasta.

PRZEMYŚL
PRZEMYŚL

Centrum starówki to rynek. Ciekawy, bo po zniszczeniach wojennych nie odbudowany w całości dzięki czemu jest zieloną oazą otoczoną zabytkami. Tu jest słynna fontanna z Niedźwiedziem – idealne miejsce na spotkania oraz pomnik Szwejka. Tu też można spotkać patrol Szwejków, ale uważajcie… jak nie odpowiecie na trudne pytania to…

PRZEMYŚL - zamek i panoramy miasta
PRZEMYŚL – zamek i panoramy miasta

Po starówce chodzi się znakomicie chociaż z pewnym wysiłkiem bo niektóre ulice są strome, są przejścia po schodach ale w efekcie takiego wielopoziomowego położenia starówka przemyska oferuje wiele pięknych widoków. Ciekawe są liczne zabytki sakralne od katedry poczynając ale na pierwsze spojrzenie z góry na miasto polecamy wieżę zegarową. W niej znajdują się dwa unikatowe muzea: dzwonów i… fajek. Taras widokowy oferuje znakomity widok na całą starówkę. Miejsc do popatrzenia na miasto z góry jest jeszcze całkiem sporo – wieża katedry, kopiec tatarski i zamek, w którym ma siedzibę najstarszy teatr amatorski w Polsce – Fredreum.

Kiedy zmęczycie się polecamy Wam jedną z licznych kawiarni i cukierni, a na dłuższe posiedzenie dwa kultowe miejsca: Pub Melduję Posłusznie – poświęcony Szwejkowi i nie tylko oraz Restaurację CM Monarchia, która wygląda jak muzeum z tamtych czasów i oferuje najlepsze jedzenie w mieście.

Okolice Przemyśla - forty, arboretum w Bolestraszycach i wioska fantasy Kuńkowce
Okolice Przemyśla – forty, arboretum w Bolestraszycach i wioska fantasy Kuńkowce

Miasto miastem, ale Przemyśl nigdy nie odcinał się od otaczających go gmin fortecznych – nawet turystyczne logo symbolizuje pierścień fortów – pierścień gmin. Dla miłośników militariów Przemyśl to raj. Otaczające forty są bardzo różne. Można je zwiedzać samodzielnie (ostrożnie!) jak Borek czy Salis Soglio lub też z przewodnikiem jak w forcie Werner gdzie jest całkiem spore muzeum. Poza fortami okolica niezwykłej urody i oczywiście czekają kolejne atrakcje – spływ kajakowy po Sanie, zwiedzanie Krasiczyna, dróżki kalwaryjne w Kalwarii Pacławskiej czy też malownicze drewniane cerkiewki na szlakach Pogórza Przemyskiego.

WIĘCEJ? ZOBACZ FOTOKAST!

 

JESZCZE WIĘCEJ?

Przeczytaj naszą relację z pobytu w Przemyślu i okolicy!


Fotografowali, zwiedzali i zachwycali się:
Ania, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie – TravelPhoto.pl i portal Małego Podróżnika.

ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY! KONIECZNIE!

Zobacz również: POLSKA – miejsca ciekawe i niezwykłe!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share