Wędrówki po PLPOLSKA

ŚWIĘTOKRZYSKIE – STRONA GŁÓWNA!

WSTĘP

ŚWIĘTOKRZYSKIE to moja dziedzina! Tu mam rodzinę, tu przeżywałem wspaniałe przygody, tu wreszcie zrobiłem uprawnienia przewodnickie ale nie po to by prowadzić wycieczki za pieniądze ale by mieć satysfakcję, że znam Region Świętokrzyski. Po wielu latach eksploracji ukochałem sobie Ponidzie. Powstała pierwsza Multimedialna Encyklopedia Ponidzia mojego autorstwa. Prowadziłem bazę mojego Koła Przewodnickiego SKPŚ w Klonowie itd… itp… Ale… był daleki Świat, była fascynująca Polska,… Świętokrzyskie bardzo rzadko pojawiało się na naszych mapach przy planowaniu kolejnych wyjazdów. Wreszcie ze dwa lata temu wyjazd dziennikarski z Polską Organizacją Turystyczną i… ŁOŁ! Ale tu fajnie… ile się zmieniło!

logo_swietokrzyskie2

Poza standardami jakie 90% Polaków zna z wycieczek szkolnych przybyła masa niezwykłych atrakcji! Mamy zamiar je odwiedzić! Czy mamy plan??? Eeeee… NIE! Idziemy na żywioł! Zależy wszystko od pogody i nastroju. Jeżeli jednego dnia będziecie nas widzieli w Sandomierzu i moczących nogi w Wiernej Rzece to… nie jest to ściema!

ŚWIĘTOKRZYSKIE – od dewonu po dziś dzień!

Już dojazd był ciekawy – musieliśmy zobaczyć DEWON! Ale….. po co… bo to z tego okresu w dziejach ziemi pochodzą fajne skały! I to może być krótka i zwięzła odpowiedź! Dewon jest ciekawy ale równie ciekawy jest czas określany współczesnością np. przez ostatnie ok. 3  lat! Właśnie wtedy powstały obiekty, które mogą być obiektem zazdrości nie tylko reszty Polski ale i Europy. Dewon to chyba coś co wiąże się z geologią – słusznie – bo naszą bazą są Kielce – miasto tej wielkości najpiękniej geologicznie położone w Europie!

Pokażemy Wam podczas naszej wyprawy miejsca znane od dziesiątków lat i będące przedmiotem wypraw wycieczek szkolnych nie tylko rodziców ale i dziadków! Pokażemy Wam też miejsca najnowsze LUB… miejsca, które w ostatnich latach się zmieniły nie do poznania! Pamiętajcie! Jeżeli byliście w ŚWIĘTOKRZYSKIM z 5 lat temu to…. jakbyście  nie byli! Koniecznie tu wróćcie!

DZIENNY FOTOBLOG 
Dzień 1 – DOJAZD

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamieniołom Zachełmie w Zagnańsku (Tetrapody) – Dąb Bartek – Samsonów – Bobrza – Chełmce – Kielce 

 swietokrzyskie_d1_WWW
Dzień 2

Podzamcze Chęcińskie (Centrum Nauki Leonardo da Vinci) – Nida pod Sobkowem – Chęciny (zamek i nie tylko) – przez tarniny, jałowce i dzikie róże na Miedziankę

SW_d2_WWW
Dzień 3

GEOPARK w Kielcach – Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej – Bodzentyn

SW_d3_blog_WWW
Dzień 4

Centrum Neandertalczyka przy Jaskini RAJ – Świętokrzyska Polana, OCEANIKA

Oceanika_blog2_WWW
Dzień 5

PONIDZIE. Kolejka Express Ponidzia – Pińczów – Młodzawy – rz. Nida – Wełecz – grodzisko w Stradowie – Szydłów – Wiślica

dzien5_WWW
Dzień 6

Św. Krzyż – zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Sabat Krajno i Dolina Wilkowska

SW_blog_d6_www
Dzień 7

Skansen w Tokarni –  Kurozwęki (kukurydziany labirynt)

sw_d7_www
POWRÓT PRZEZ Dolinę Sanu i Lubelskie
Dzień 8 – POWRÓT

Rudnik nad Sanem (Polska Stolica Wikliny) – Janów Lubelski (Zoom Natury)

sw_d8_www
 KONTAKTY DO OPISANYCH MIEJSC logo_CentrGEOEDU
LATAMY!


Latamy nad Świętokrzyskim!


Latamy nad PONIDZIEM!

POLECAMY:
Nieocenioną pomocą jest mapa wydawnictwa ExpressMap z serii comfort!map
Nieocenioną pomocą jest mapa wydawnictwa ExpressMap z serii comfort!map

 


Wstukał w klawiaturę: Krzysztof Kobus, sprawdzała: Ania

Inspirują jak zawsze Michał i Staś! 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share