DZIEJE SIĘ!PORADYZdrowie-bezpiecz.

ZDROWIE W PODRÓŻY – SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻNYCH 1, 2,… 2023!

ZDROWIE W PODRÓŻY – SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻNYCH – JAK MY TO ROBIMY…

Sporo piszemy o zdrowiu w podróży więc nadszedł czas na tekst o szczepieniach i pokazanie, że sami naprawdę się szczepimy. A dlaczego akurat teraz taki temat? Sporo dobrego ostatnio się zdarzyło w szczepieniach i to tych naprawdę ważnych. Nie tylko dla robiących jakieś równikowe ekstremalne wyprawy ale praktycznie dla każdego. I poczytajcie do końca! Nie będzie to kolejny drętwy artykuł o zdrowiu! 100% praktyki! Acha! Tą igłą to Was tylko straszymy! Mamy nowe szczepionki…. DOUSTNE!

UWAGA! WAŻNA AKTUALIZACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIENIA NA YELLOW FEVER (żółta gorączka)! Patrz dalej…

Dzień Dobry! My przyszliśmy się zaszczepić! - Szczepienia dla podróżnych
Dzień Dobry! My przyszliśmy się zaszczepić!

Po co się szczepimy?

To tak tylko dla przypomnienia! Po to by wskazać organizmowi, kto jest wrogiem! Choroby są różne w różnych strefach klimatycznych ale i zależne są stanu higieny i zamożności danego kraju. Jeżeli mieszkamy w Europie to trudno aby nasz organizm wiedział, że cholera to choroba z którą musi walczyć. Jeżeli zetkniemy się z bakteriami, których nasz organizm nie zna to musi minąć czas na rozpoznanie – zwalczać czy nie… I o ten czas chodzi! Jeżeli bakterie lub wirusy początkowo rozmnożą się bez reakcji naszego organizmu (czeka co mu doniesie wywiad) to nawet kiedy ten się zorientuje i ruszy z nimi do walki to po pierwsze może być za późno i po drugie nawet jak się uda wygrać walkę to przebieg choroby będzie bardzo ciężki.

Stara książeczka MKS... doświadczony podróżnik... :-) - Szczepienia dla podróżnych
Stara książeczka MKS… doświadczony podróżnik… 🙂

W szczepionce podajemy kod do rozpoznania wroga. Szczepionka nam nie szkodzi ale powoduje, że organizm zapamięta sobie, że to jest wróg! I kiedy tylko będzie kontakt, to nie czeka,  ale broni się ze wszystkich sił! I nawet jeżeli zachorujemy to przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy! Po to są szczepionki! Rzekłem!

Rodzaje szczepień

 • obowiązkowe zgodne z kalendarzem szczepień – każdy otrzymuje te szczepienia kiedy się rodzi i rośnie. Młodzi ludzie mają je wpisane w książeczkę zdrowia dziecka.
 • obowiązkowe przy wyjeździe do danego kraju/regionu świata – to takie szczepionki, że jeżeli ich nie mamy to nie wpuszczą nas do wielu krajów
 • zalecane – szczepionki zalecane ponieważ wynika to np. z charakteru wyjazdu. Przykład: Kiedy jedziemy na wolontariat do sierocińca dla zwierząt to oczywiście powinniśmy się zaszczepić przeciw wściekliźnie.
Zanim się zaszczepimy następuje dokładny wywiad i sprawdzenie ważności szczepień... - Szczepienia dla podróżnych
Zanim się zaszczepimy następuje dokładny wywiad i sprawdzenie ważności szczepień…

Dokumentacja naszych szczepień

Przy pierwszym szczepieniu związanym z podróżami mamy założoną tzw. „żółtą książeczkę” czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień (dalej: MKS). Tu powinny być wpisywane WSZYSTKIE szczepienia jakie pobraliśmy. Lekarz zakładający MKS może przepisać do niej dotychczasowe szczepienia z książeczki zdrowia np. WZW.
Jest to bardzo ważne aby w jednym miejscu były zapisane WSZYSTKIE szczepienia! Jeżeli jedzie do innego kraju to MKS jest dla każdego w tym kraju JEDYNYM źródłem informacji o Twoich szczepieniach!

Przepisywanie z książeczki do... książeczki... - Szczepienia dla podróżnych
Przepisywanie z książeczki do… książeczki…

Uwaga!
Należy przyjąć, że MKS wozimy ze sobą ZAWSZE tak jak paszport. Warto mieć jej kopię w telefonie/chmurze…

Uwaga!
Droga Podróżniczko! Jeżeli wyszłaś za mąż i zmieniłaś nazwisko PAMIĘTAJ ABY ZOSTAŁO TO ODNOTOWANE W TWOJEJ KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ! Inaczej możesz mieć problem… Była Kowalska jest Jabłońska…. przecież MKS jest wtedy kogoś innego wg. każdego kto sprawdza to na granicy!!!

Szczepienia szczególnej wagi ze względu na podróże

Są to takie szczepienia, bez których poruszanie się po świecie jest bardzo trudne. To są szczepienie nie tylko wymagane przy wyjeździe do danego kraju, w którym występuje choroba,
ale też przez inne kraje jeżeli było się w tym kraju.

 • yellow fever (żółta gorączka) – jeżeli zaczynamy przygodę z egzotycznymi podróżami to po prostu zaszczepmy się ponieważ jest to szczepionka BEZWZGLĘDNIE WYMAGANA i ma nawet swoją stronę w MKS. Szczepienie jest ważne na całe życie! Ale… 
Pokazując na taki wpis żądają łapówek!

Wiele osób ma wpis sprzed wielu lat, który podaje datę ważności szczepienia liczoną na 10 lat od roku zaszczepienia. Kiedy szczepionka była dopuszczana to z badań wynikało, że na pewno będzie działać 10 lat! Jednak wiedza medyczna jest coraz lepsza, badania na coraz większej grupie osób pozwalają na przesuwanie pewnych granic. OBECNIE WSZYSTKIE RZĄDY ZOSTAŁY POINFORMOWANE, ŻE KAŻDY ZASZCZEPIONY NA YELLOW FEVER MA WAŻNOŚĆ SZCZEPIENIA DOŻYWOTNIĄ!!!

Jednak życie i przepisy sobie, a nieuczciwi urzędnicy sobie! Pojawił się proceder wyłudzania łapówek na „nieaktualne szczepienie” na Yellow Fever! Jeżeli ktoś nie wie, bo nie śledzi informacji z medycyny podróży to może się dać zastraszyć i wręczyć łapówkę. Problem dotykał np. marynarzy w egzotycznych portach. Różne wymyślano sposoby, aby temu zaradzić – gubiono MKS, robiono duplikaty ze zmianami.

Jesteśmy po konsultacjach w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży jak rozwiązać ten problem i Wam to przekażemy.

Rozwiązanie jest proste. Musicie wziąć swoją książeczkę szczepień i udać się do Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży aby uzyskać DODATKOWY WPIS, że szczepienie zostało przedłużone FOR LIFE lub jak u nas: „life of person vaccinated„. Nie są za to pobierane opłaty, natomiast uchronicie się przed ewentualnymi problemami na granicy spotykając nieuczciwych urzędników!

I jeszcze wyjaśnienie dla upierających się co do tego co jest napisane na ulotce szczepionki. ULOTKA NIE JEST WYKŁADNIĄ AKTUALNEJ WIEDZY MEDYCZNEJ. Ulotka podaje na jakich warunkach szczepionkę zarejestrowano!!! Ale oficjalna wykładnia zgodna z AKTUALNYM STANEM WIEDZY MEDYCZNEJ płynie np. z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i ich wykładnie są PONAD to, co jest na dowolnej ulotce. Równie dobrze mogliby jakiś okres obowiązywania szczepienia skrócić!!! Tak więc kiedy będziecie koło centrum medycyny podróży UZUPEŁNIJCIE WPIS W KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ!!!

 

 

 • dur brzuszny – występuje endemicznie w kilkunastu krajach. To szczepienie powinno być też traktowane jako podstawowe. Latamy z przesiadkami i jeżeli np. utkniemy w Addis Abebie (a Etiopia to miejsce występowania duru) to nas bez szczepienia nigdzie nie wpuszczą jeżeli byliśmy w Etiopii ponad 12 godzin (nie jest ważne, że tylko na lotnisku). Do Europy też nie wrócimy…
 • cholera – typowa choroba brudnych rąk i zatrutej zarazkami wody. Szczęśliwie nowa doustna szczepionka ma genialne skutki uboczne bo chroni przed biegunką podróżnych. W roku 2023 będziemy mieć też drugą szczepionkę przeciwko cholerze, którą nazwaliśmy „last minute” ponieważ jest jednodawkowa i po 10 dniach osiąga swoje maksimum skuteczności.

Oczywiście nie wspominam tu o „standardowych” szczepieniach takich jak tężec, WZW,… One są potrzebne też w Polsce.

Kiedy się zaszczepić?

Właściwa odpowiedź: odpowiednio wcześnie! Należy mieć tu przynajmniej trzy czynniki pod uwagą:

 • stan naszego zdrowia – jeżeli będziemy mieć ostrą infekcję to lekarz badający nas przed szczepieniem nie da zgody na szczepienie
 • długość trwania szczepienia – np. czy to szczepionka jednorazowa, czy też wymagane są dawki podawane w pewnym odstępie czasu np. po 2-3 tygodniach kolejna dawka
 • czas powstawania przeciwciał – nie jesteśmy odporni od momentu wstrzyknięcia szczepionki. Potrzeba np. 30 dni by uzyskać odporność
Na szczepienie nigdy nie jest za wcześnie przed wyjazdem! - Szczepienia dla podróżnych
Na szczepienie nigdy nie jest za wcześnie przed wyjazdem!

Wniosek:
Nie odkładajmy szczepień na ostatnią chwilę! Wiele nie stracimy jeśli zaszczepimy się 3 miesiące wcześniej. Na pewno zyskamy spokój!

Sprawdzajmy ważność szczepień

Warto sprawdzać czy nie skończyła się nam ważność szczepień na bieżąco, a nie tylko wtedy gdy planujemy egzotyczny wyjazd. Tężec to szczepienie ważne 10 lat i potrzebne w Polsce. Wielu dorosłych zapomina o tym, że ostanie szczepienie było w wieku lat 19! Masz 30 lat i nie masz ważnego szczepienia!

Pamiętajcie aby po każdym wpisie zeskanować/zrobić zdjęcie żółtej książeczki aby mieć zawsze elektroniczny duplikat! - Szczepienia dla podróżnych
Pamiętajcie aby po każdym wpisie zeskanować/zrobić zdjęcie żółtej książeczki aby mieć zawsze elektroniczny duplikat!

Czy w szczepieniach pojawiają się jakieś nowości?

Ostatnie dwa lata były bardzo dobre! Powstają nowe szczepionki ale też więcej wiemy o działaniu tych znanych od dawna.

 1. mamy wydłużony okres działania pewnych szczepionek, co wynika z badania osób zaszczepionych wiele lat temu.
 2. mamy nowe, lepsze i łatwiejsze w użyciu szczepionki np. doustne.

Rozwińmy punkt 2. Przede wszystkim najlepiej by było aby szczepionka była doustna i podzielona na dawki. To chyba dla każdego brzmi logicznie. Szczepionka podzielona np. na trzy dawki co drugi dzień jest bezpieczniejsza intuicyjnie niż szczepionka w zastrzyku w jednej dawce…

Z nowości mamy trzy bardzo ważne dla podróżujących szczepionki:

 • VIVOTIF – doustna szczepionka na dur brzuszny. Dla przypomnienia jest to jedna z ważniejszych szczepionek dla podróżnych – taka z serii „muszę mieć”.
  Więcej o tej szczepionce piszemy w odrębnym artykule tutaj!
 • DUKORAL – doustna szczepionka przeciwko cholerze. Wspaniałe skutki uboczne: zapobiega biegunce podróżnych! Biegunka podróżnych to nie jest zwykła biegunka. To taka biegunka, która powoduje kompletne uziemienie przy toalecie. Nie ma mowy o jeździe autobusem, czy locie samolotem.
  Początkowo lekarze podchodzili do jej stosowania bardzo serio i była przepisywana tylko przy wyjazdach do krajów z występowaniem cholery. Jednak to się zmieniło właśnie ze względu na te wyjątkowo pożądane skutki uboczne. Jeżeli miewasz skłonności do biegunki podróżnych to teraz nie ma przeszkód by przyjąć tę szczepionkę.
 • VAXCHORA – doustna szczepionka przeciwko cholerze. Jest zrobiona na podstawie zupełnie innej filozofii. Dukoral to martwe kultury bakteryjne i może dlatego by „zmartwychwstały” potrzeba więcej czasu. VAXCHORA naśladuje zakażenie (takie zwykłe) cholerą i ma żywe kultury bakteryjne! Już po 10 dniach osiąga 90% skuteczności czyli swoje maksimum.
Chciałem podpisać zdjęcie "cholera jest smaczna" w nawiązaniu do szczepionki, no ale faktycznie zarażamy się jedząc najczęściej coś smacznego... - Szczepienia dla podróżnych
Patrząc na ucieszoną Anię z Dukoralem chciałem napisać: „cholera jest smaczna”…  😛  Ale faktem jest, że  zarażamy się w podróży  jedząc najczęściej coś smacznego w lokalnej knajpce…

Szczepionki to nie wszystko!

Jeżeli do zakażenia może dojść przez przewód pokarmowy to warto go… uszczelnić! Bakterie ze zjedzonej właśnie sałatki gdzie warzywa były myte w wodzie z rzeki przesuwają się w jelitach i… szukają słabszych miejsc by wedrzeć się do naszego organizmu. Jesteśmy zaszczepieni no ale jednak…

Gdzie się szczepić i skąd brać wiedzę o szczepieniach?

My tylko pokazujemy jak się sami zabezpieczamy, co też ciekawego się dzieje w medycynie podróży z punktu widzenia podróżnika ale jedynym pewnym źródłem informacji są Certyfikowane Centra Medycyny Podróży.
Jeżeli podejmujecie się wyjechać na dziesiątki tysięcy kilometrów od Polski to podejmijcie ten wysiłek i pojedźcie do takiego centrum. Tam są lekarze specjaliści, którzy wiedzą jaka jest sytuacja epidemiologiczna na świecie. Oni mogą Wam doradzić jakie szczepionki przyjąć i jak jeszcze dodatkowo zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży.

Nasze ulubione miejsce na szczepienia?

Warszawa – Ursynów ul. Nugat 3 – Konsultacyjna Poradnia Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.
Już sama literatura dla czekających super nastraja i inspiruje – zobaczcie na zdjęciach.

Jak tylko wchodzimy to jakbyśmy już lecieli gdzieś daleko! Warszawa-Ursynów; Nugat 3 - Szczepienia dla podróżnych
Jak tylko wchodzimy to jakbyśmy już lecieli gdzieś daleko! Warszawa-Ursynów; Nugat 3

Tu też pracuje jeden z najlepszych specjalistów od szczepień w Polsce Dr med. Paweł Grzesiowski.

Pomimo, że każdy kontakt z placówką zdrowia w Polsce budzi w nas niepokój to tu czujemy się po prostu dobrze. Wiemy, że robimy wszystko aby nasze podróże były po prostu bezpieczne i jesteśmy w rękach świetnych fachowców od medycyny podróży. Ostatnie 18 lat podróżujemy z naszymi synami i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów ze zdrowiem w podróży (poza przeziębieniem od klimatyzacji… ale to klasyka…).

My szczepimy się i konsultujemy ze specjalistami medycyny podróży w:
Provita Poliklinika
ul. Baboszewska 1, 02-647, Warszawa
tel.: 535 540 572
WWW: https://www.provitapoliklinika.pl
Polecamy również:
Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji Punkt Szczepień dla Podróżnych
02-776 Warszawa (Ursynów) ul. Nugat 3
tel. stacj. /22/ 100 44 48            tel. kom. 667 590 282
Dzwońcie w godzinach kiedy działają!
WWW: http://cmzir.pl/

Przeczytaj również:

Polecamy:

MEDYCYNA TROPIKALNA – portal prowadzony przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Korzeniewskiego

 

Po najlepsze repelenty zapraszamy do naszego sklepu NAMIB.pl!

baner MOSKITO GUARD

Krzysztof Kobus – malypodroznik.pl, planetakobusow.pl

Share