POLSKAWędrówki po PL

Bory Tucholskie – INFORMACJE PRAKTYCZNE – na Borowiackich Szlakach

TUCHOLA i okolice – na Borowiackich Szlakach
BORY TUCHOLSKIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE
motto: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!

Wstęp

Okolice Tucholi bardzo nas na plus zaskoczyły. Przyrodniczo jest cudownie bo Bory Tucholskie to nie tylko lasy ale również mnóstwo czystych jezior, rzeka Brda równie czysta i jej kanały. To dziesiątki kilometrów szlaków rowerowych. Atrakcje w Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi oraz w Wioskach Tematycznych. To miejsca niezwykłe jak rezerwat Cisy Staropolskie. To miejsca dla aktywnych oraz możliwości spróbowania nowych umiejętności. Kulinarnie też jest zaskakująco wspaniale. To idealne miejsca na rodzinny wypoczynek. Nie zadepczą tu was tłumy. Każdy znajdzie coś dla siebie, czy to aktywnie czy poleniuchować – każda forma spędzania czasu jest tutaj ciekawa.

Bardzo cieszy niewielka odległość od atrakcji turystycznych. Tu nie musisz jechać 100 km w jedną stronę by coś zobaczyć. Niżej adresy do wszystkiego z czego korzystaliśmy. Po więcej odsyłamy Was na końcu do Informacji Turystycznej w Tucholi.


NOCLEGI

Ponieważ lubimy swobodę i nie zawsze wcześnie wracamy z terenu to ten luz bez przeszkadzania innym zapewnił nam domek w Pile niedaleko Tucholi. Altana z miejscem na ognisko i grillem, plac zabaw. Na dole salonik i kuchnia, na górze sypialnie.

Domki Borowiackie w Pile koło Tucholi

Jeżeli jesteście większą grupą i chcecie bardziej poleniuchować to znakomite będą Domki Borowiackie w Bysławiu (bliżej wsi Teolog) (ci sami własciciele). Dwa domki z prywatna plażą, sprzętem pływającym oraz sauną i jacuzzi.  Uwaga! Ci sami właściciele prowadzą wypożyczalnię rowerów!

WWW: http://domkiborowiackie.pl


SPŁYW KAJAKOWY

Brda jest rzeką stosunkowo łatwą ale nie można jej lekceważyć. Polecamy na rodzinny spływ odcinek z Woziwody do Gołąbek (opisany tutaj) Zarówno w Woziwodzie i w Gołąbku są sezonowo działające bary.

Bory Tucholskie - spływ Brdą
Bory Tucholskie – spływ Brdą

My korzystaliśmy z firmy ACTIVITAS – https://activitas.com.pl. Wypożyczaliśmy kajaki jedynki i canoe. Dla osób z małymi dziećmi polecam właśnie kanadyjkę. Dużo miejsca, łatwy dostęp do rzeczy, łatwiej wyjść i wejść. Płynie się wolniej ale jak ktoś chce pędzić co sił to ma kajaki. Opis spływu i film na naszym blogu jest tutaj.


ROWERY

Jeżeli macie kwaterę w bezpośredniej bliskości szlaków rowerowych to dobrym pomysłem jest wypożyczenie rowerów na kilka dni na kwaterę. Wypożyczający Wam dowiezie  i odbierze.

Na rowerach przez Bory Tucholskie - z Piekiełka...
Na rowerach przez Bory Tucholskie

My korzystaliśmy z wypożyczalni w Tucholi ROWERY PAU-MAThttp://tuchola-rowery.pl. Oprócz wypożyczalni właściciele mają w Tucholi sklep rowerowy i serwis  (ul. Rzeźnicka 6).

Wycieczkę rowerową do Piekiełka nad Brdą opisaliśmy tutaj


STRZELNICA I TOR MOTOCROSSOWY W PLASKOSZU

Chcesz postrzelać z prawdziwej broni? A może chcesz zobaczyć jak to jest jechać motocyklem motocrossowym? To wszystko możesz zrobić w Plaskoszu koło Wymysłowa.

Strzelnica w Plaskoszu

Strzelnica, a dokładnie Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych, jest dostępna dla wszystkich. Oczywiście warto się umówić i ustalić co i kiedy chcemy robić by zarezerwować miejsce. Zresztą wszystko Wam już wyjaśnią jeżeli się skontaktujecie: http://www.csslp.lasy.gov.pl/

My o strzelnicy piszemy tutaj, a o torze motocrossowym tu.


MUZEUM BORÓW TUCHOLSKICH W TUCHOLI

Po prostu musicie odwiedzić! Ciekawa ekspozycja, ciekawe pokazy i warsztaty – jak pamiętacie robiliśmy tu… masło.

Muzeum Borów Tucholskich – chata borowiacka

Muzeum Borów Tucholskich, TUCHOLA, ul. Podgórna 3. WWW: http://www.muzeum.tuchola.pl/

My o Muzeum Borów Tucholskich piszemy tutaj oraz tutaj.


JEDZENIE

Kuchnia Borowiacka jest wspaniała. Je się tu bardzo smacznie. Osobiście polecam szandar to taka babka ziemniaczana o kremowej konsystencji – PYCHA!. Gdzie w danej chwili szukać borowiackich specjałów najlepiej spytajcie się w IT w Tucholi. My niżej podamy Wam miejsca gdzie jedliśmy i było po prostu smacznie.

Fojutowo - drugie danie dnia.... sałatka z kurczakiem i grillowanym ananasem! Idealny zestaw na upalny dzień!
Sałatka z kurczakiem i grillowanym ananasem! Idealny zestaw na upalny dzień!

Bysław – Karczma Borowiacka, ul. Główna 63. Po zmianie właścicieli na razie mniej dań regionalnych ale smacznie i na ścianach słowniczek gwary borowiackiej.

Wymysłowo – Dworek Wymysłowo Restauracja. Jeżeli chcecie smacznie zjeść w stylowych wnętrzach to dobre miejsce.

Tuchola – Cukiernia Łuczniczka, Pl. Wolności 8 (rynek). Nasze ulubione miejsce na rynku w Tucholi. Genialne puchary lodowe. Znakomite słodycze. Po prostu tu musisz być!

Fojutowo – Zajazd Fojutowo. Sam zajazd ma bardzo różne opinie ale my nigdy w takim tłumnym miejscu byśmy nie mieszkali, przyjeżdżamy tu tylko do restauracji. W 2019 roku wszystko co jedliśmy było bardzo dobre. Mimo pełnych basenów i zapełnionego parkingu nie czekaliśmy na miejsce, były wolne stoliki na tarasie.  Na terenie jest również grill ale mając grill w domku i robiąc na nim kolacje nie czuliśmy potrzeby jedzenia tu. Jest jeszcze kawiarnia.


WIOSKI TEMATYCZNE, WARSZTATY

ADAMKOWO „Ptasia Wioska”. Jak nazwa wskazuje to miejsce dla wielbicieli ptaków i tych którzy chcą je poznać. To miejsce wędrówek Leona Wyczółkowskiego ale i Waszych jeżeli wybierzecie się na spacer jego śladami. My na blogu o Adamkowie i jeszcze raz tutaj. Ofertę Adamkowa znajdziecie tutaj: http://www.adamkowo.tuchola.pl/

PIŁA „Górnicza Wioska”. O tym, że niedaleko Tucholi były kopalnie węgla brunatnego zaskakuje wielu. Pamięć o kopalniach na lata zaginęła. Teraz mamy pozostałości kopalni i odkrywającą na nowo pamięć Borowiacko-Śląską Górniczą Wioskę. Górnicza Wioska to miejsce dla rodzin (świetne zabawy dla dzieci), ale i zainteresowanych historią lub techniką. My o Górniczej Wiosce piszemy tutaj. Ofertę „Górniczej Wioski” w Pile k. Tucholi znajdziecie tutaj: https://gorniczawioska.pl

Wymysłowo – Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. Sat-Okha. Wymysłowo to indiańska wioska w Borach Tucholskich. Jest tu muzeum ale i różne atrakcje związane z życiem Indian np. jazda konna. O Muzeum Indian piszemy tutaj. Oferta Dworku Wymysłowo znajdziecie tutaj: http://www.dworekwymyslowo.pl


INNE MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA


INFORMACJA TURYSTYCZNA

  • Tuchola, ul. Podgórna 3 (Muz. Borów Tucholskich)
    tel. (52) 334 21 89; e-mail:it@tuchola.pl; www.it.tuchola.pl
  • Elementem IT są też „Mówiące kamienie” czyli głazy narzutowe rozmieszczone w terenie z napisem jaka tu jest atrakcja oraz kodem QR pozwalającym przez smartfon dowiedzieć się więcej. O Mówiących Kamieniach piszemy na blogu tutaj…


DOJAZD DO TUCHOLI

  • samochodem – droga 240. Tuchola jest między Chojnicami, a Świeciem (szosa S5). Tuchola na Google Maps.
  • autobusem – PKS Chojnice, tel.: 52 397 40 34, www.pks.chojnice.pl
  • pociągiem – ARRIVA, tel.: 801 081 515 i 22 481 39 48, www.arriva.pl (połączenie z Bydgoszczą i Chojnicami)

MENU GŁÓWNE


c) Portal Małego Podróżnika


Share